Üritused

pühapäev, 14. oktoober 2018

Orava programmil

10. oktoobril käisid 1. ja 2. klassi lapsed Vapramäel Orava programmil.

Saime tegevuste ja mängudega selgeks orava aastaringi. Rolli sisseelamisel olid abiks orava kõrvad, mis seoti pähe.Kõndisime edasi, tunnetades oma pikka saba.Orava suvekasukas on oranžikas, talviseks kaitsevärvuseks on hall. Hiiumaal elab must orav, salajastes kohtades võib kohata lendoravat, kes liugleb allapoole.

Edasi liikudes pidi igaüks otsima midagi, mis kuuluks orava toidulauale. Teel leidsime terve murumunade suguvõsa ja rähni toksitud puu.

Seejärel uurisime orava toidulauda. Kui algul valisid lapsed talle toiduks ainult pilti, siis lõpuks sai toidulaud palju rikkamaks. Orav sööb käbidest seemneid, pähkleid, seeni, tõuke, marju, puude ja põõsaste pungi, linnumune, linnupoegi, tigusid, nälkjaid, puukoort, tammetõrusid. 

Proovisime puhastada kuusekäbi soomustest, et seemned kätte saada. See oli päris raske ja pikaajaline töö. Orava abilisteks on teravad hambad, tal kulub keskmiselt ühele käbile ainult 6 minutit.


Lõpuks võrdlesime hiire ja orava "tööd". Hiire oma on siledam.

Edasi kõndides otsis igaüks orava pesamaterjali. Pesa ehitab ta puu otsa. Välimine osa on okstest, sisemine- pehmem aga samblast, samblikest, puulehtedest, rohust. Pesa on nagu pall või nutsak. 


 Ehitasime orava pesa.
Kui saabub talv, võib ta seal pikutada 2-3 päeva, siis läheb kõht tühjaks ja peab minema sügisel täidetud sahvreid otsima. Oma toidu peitis ta umbes 20 cm sügavusele maa sisse, seened torkas oksa külge kuivama. Toidulao leiab üles tänu oma heale ninale- haistmisele. Ka lapsed äratasid oma ninad üles ja pidid nuusutades ära arvama, mis on topsi sees. (kuivatatud rosinad, pähklid; kuuseoksad)

Sügise lõpul hakkas orava kasukas halliks muutuma. Seepärast vahetasid ka lapsed kõrvad ära hallide vastu. Moodustasime 2 oravate pesakonda, kes pidid aja peale käbisid võidu kokku korjama. 

Kevadel vahetavad oravad jälle värvi. Oravad kasutavad rähnide mahajäetud pesi. Kui kirpe on väga palju tekkinud, kolivad nad välja ja otsivad uue pesaaugu. Kevadel sünnib oravate perre 5-6 paljast ja kinniste silmadega poega, kes kaaluvad umbes 10 g, nagu kustukumm. 2 kuu pärast saavad nad juba ise hakkama. 


käpajäljed


pojad on karvadetapoegi kannab hambus
Täiskasvanud orava kere on umbes 20 cm, sama pikk on ka tema kohev saba. Ta kaalub umbes 250g, nagu väike koorepakk. Mängus olid lapsed pimedad oravapojad, kes kuulasid, kus pool ema neid hüüab "tsik- tsik" ja liikusid ema juurde. 
Orava vaenlasteks on kakud, kassid, kullid, nugised. Suve teisel poolel on orava pesas teine pesakond poegi. Lõpuks tuli oravapoiss ja küsis lastelt küsimusi oma aastaringi kohta.

Sõidu ja programmi eest tasus KIK.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar